Çalım Cad. No:27 Siteler/ANKARA
+903123493535
ankmoblak@gmail.com

SİTELER

TÜRKİYE MOBİLYASININ BEŞİĞİ “ANKARA SİTELER”

Ankara Siteler, 1960 yılında oluşmaya başlayan 174 Hektar arazi büyüklüğüne ulaşan içerisinde Vergi Daireleri, Postaneler, Hastane, Sağlık Ocağı, Zabıta ve Polis Karakolu, Mesleki Eğitim Merkezi, Sgk Merkezi Toplamda bünyesinde 2722 yapı bulunduran, on binlerce işyeri ve yüz binleri aşan iş gücü potansiyeli ile ülkemizin, Ortadoğu ve balkanların en büyük mobilya üretim sanayisidir. Ankara Siteler ülkemizin ilk ve en köklü mobilya sanayi bölgesi olup Türkiye mobilyasının beşiği olarak anılmaktadır.

Ankara, mobilya sektörü açısından önemli ve tartışmasız kabul gören bir kenttir. Özellikle Ağaç İşleri Mobilya Sanayi bölgesi Siteler birçok mobilya üreticisi tarafından Türkiye’de dekoratif mobilyanın çıkış (doğuş) noktası olarak bilinmektedir. Ankara Sitelerin sektör açısından geçmişten bugüne beklenilen gelişimi gösterememiş olduğu ifade edilse de, hala Ankara Mobilyası olgusunu yaşatan yönüyle bu kent, geleneğinden güç almaktadır.

Çeşitli büyüklüklerde irili ufaklı on binlerle ifade edilen üreticiyi sektöre kazandıran siteler, aynı zamanda ağaca hayat veren sanatkâr ustalar yetiştiren bir okuldur. Bugünde bu misyonunu yerine getirmeye çalışmaktadır. Sitelerden doğan orijinal birçok marka, üretim tesisini Sitelerin dışına taşımak zorunda kalmış olsa da daha nicesi sitelerde üretimine devam etmektedir. Ankara Sitelerdeki üreticiler markalaşma yolunda meslek odalarıyla beraber büyük adımlar atmaya başlamış olup çalışmalarına devam etmektedirler.

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Odası, Siteler Mobilyasının kalitesini ve prestijini korumak ve daha ileriye götürmek konusunda kararlı adımlar atmaya devam etmektedir, Mobilya denince akla ilk gelen, kurulduğundan beri sürekli gelişen “Siteler Mobilyası” el işçiliğine dayanan kalitesi, zengin ürün çeşitliliği ve üretim kapasitesi ile her zaman tercih edilen bir marka haline gelmiştir. Siteler de her türlü ihtiyaca cevap vererek üretilen mobilyalar, direk olarak üreticiden tüketiciye sunulmaktadır.

Dünyadaki mobilya trendlerini yakından takip eden bölgemizde, günün çizgisine uygun modern, klasik, rüstik ve avangart gibi her türlü mobilyayı bulmak mümkündür.

Yemek ve yatak odası mobilyası, koltuk takımları, bebe ve genç odası, gardırop, ray dolaplar panel ve mobilya kapılar, sandalye, banyo ve mutfak mobilyalarının yanı sıra ahşap merdiven, teras kaplama, kamelya ve bahçe mobilyaları, dekorasyon işleri, ahşaba hayat veren ustalarımız tarafından üretilmektedir. Ölçüye dayalı özel siparişler ve özel üretimlerle kişiye özel mobilyalarda yapılmaktadır.

Ankara Siteler ağaç işleri mobilya sanayi uluslararası pazarlarda rekabet edecek konumdadır. Ancak çoğunluğu geleneksel yöntemlerle çalışan atölye tipi küçük ölçekli işletmelerin ağırlıkta olması dünya pazarındaki yerini ve tanıtımını engellemiştir.

Hükümetler, Ağaç işleri mobilya sanayimiz sitelere sahip çıkmalıdır. Çünkü bu sektör ihracat şansı en yüksek sektörlerden biri olup, ülkemize en yüksek döviz girdisini sağlayan sektörlerin başında gelecektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Hepiniz Milletvekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat Sanatkâr olamazsınız. Sözü ile Sanatkârlarımızın önemini aktarmıştır. Sanatkâr, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.

SİTELER MARKASI 2010 YILINDAN BERİ ODAMIZ TARAFINDAN KORUMA ALTINDA…